FOODSERVICE
Sök på Recept Hela webbplatsen

Teman

Läskande drycker med Cane Syrup

 

Prova Cane Syrup i läskande sommardrinkar som iskallt iste med apelsin och i glassdrinkar. Eller varför inte prova att göra en egen vinbärslikör? Nedan hittar du några tips.

 

Här nedan hittar du recept på Blåbärslassi, Läskande sommarte, Kusin vitamin, Kiwi-milkshake och Vinbärslikör.

 

 

 
 
Blåbärslassi

Blåbärslassi


4 glas

 

Ingredienser

1 l naturell yoghurt
1 banan
3 dl blåbär
1/2 dl apelsinjuicekoncentrat
2-3 msk Dansukker Cane Syrup/Rörsocker Sirap
Is

 

 

Skala bananen. Mixa banan, blåbär, juicekoncentrat, sirap, is och hälften av yoghurten tills det är slätt. Tillsätt resten av yoghurten. Sila. Späd med kallt vatten om lassin är för tjock. Häll upp i stora glas och servera genast.

 

 

 
 
Läskande sommarte

Läskande sommarte


4 glas

 

Ingredienser

Istärningar
4 dl starkt, kallt rooiboste
6 dl apelsin- ananasjuicejuice
4 msk färskpressad citronsaft
4-6 msk Dansukker Cane Syrup/Rörsocker Sirap

Garnering
limeskivor

 

 

Fyll fyra stora glas till hälften med istärningar. Blanda samman övriga ingredienser och fördela i glasen. Garnera glasen med en halv limeskiva.

 

 

 
 
Kusin vitamin

Kusin vitamin


4-6 glas

 

Ingredienser

300 g hallon
3 dl apelsinjuice
3 msk Dansukker Cane Syrup/Rörsocker Sirap
7 dl tranbärsjuice
Isbitar

 

 

Kör hallon, apelsinjuice och sirap i en mixer tills hallonen är finfördelade. Sila genom en finmaskig sil. Tillsätt tranbärsjuicen. Häll upp i glas med is.

 

 

 
 
Kiwi-milkshake

Kiwi-milkshake


4 glas

 

Ingredienser

4 kiwi
2 bananer
4 dl minimjölk
4 dl citronsorbet
4 msk Dansukker Cane Syrup/Rörsocker Sirap

 

 

Skala kiwin och skär den i bitar. Skala bananerna och skär dem i bitar. Blanda samtliga ingredienser i en mixer och kör tills allt är finfördelat. Häll upp i glas. Servera genast så att inte kiwin blir besk.

Kiwin kan bytas ut mot valfri annan frukt eller bär. Sorbeten kan bytas ut mot glass.

 

 

 
 
Vinbärslikör

Vinbärslikör


 

Ingredienser

1 kg (2 liter) svarta vinbär
5-6 dl Dansukker Cane Syrup/Rörsocker Sirap
70 cl rödvin
1/2-1 dl vodka

 

 

Blanda bär och sirap i en skål. Häll på rödvinet. Låt stå i 4-5