|
|
|
|
Smoothies och milkshakes
… eller varför inte en uppfriskande Blåbärslassi eller en krämig Abacate (spännande avocadodryck från Brasilien)? Har du en mixer och lite frukt eller bär därhemma fixar du på nolltid ihop något riktigt läskande.

|
| |
| |
|
|
Björnbärs-smoothie
Ingredienser
500 g björnbär
1 liter lättyoghurt naturell
1 dl Dansukker Finkornigt Strösocker
isbitar
Garnering
björnbär
träspett
Mixa björnbär, yoghurt och strösocker. Sila. Häll upp. Garnera.

|
|
|
| |
| |
|
|
Coffee Banana Shake
Ingredienser
1 mogen banan
3 dl starkt, kallt kaffe
3 dl kall mjölk
1 msk Dansukker Florsocker
1 tsk Dansukker Vaniljsocker med äkta vanilj
1/2 dl grädde
Mosa bananen i litet av mjölken. Tillsätt resten av mjölken, florsockret och kaffet och vispa med elvisp tills det är ett pösigt skum. Häll upp i glas. Vispa grädden och vaniljsockret fast och lägg en klick i varje glas.

|
|
|
| |
| |
|
|
Abacate
Ingredienser
1 avocado
saft av 1/2 citron eller lime
2 msk Dansukker Ekologiskt Florsocker
3 dl naturell yoghurt
1 dl mjölk
Skär fruktköttet från avocadon i stora bitar och mixa det väl med citron, florsocker, yoghurt och mjölk. Servera abacaten i skål och ät den med sked till frukost eller brunch eller servera den i glas som mellanmål. Om du vill dricka abacaten med sugrör kan du ta lite mindre yoghurt och lite mera mjölk.

|
|
|
| |
| |
|
|
Blåbärslassi
Ingredienser
1 l naturell yoghurt
1 banan
3 dl blåbär
1/2 dl apelsinjuicekoncentrat
2-3 msk Dansukker Cane Syrup/Rörsocker Sirap
Is
Skala bananen. Mixa banan, blåbär, juicekoncentrat, sirap, is och hälften av yoghurten tills det är slätt. Tillsätt resten av yoghurten. Sila. Späd med kallt vatten om lassin är för tjock. Häll upp i stora glas och servera genast.

|
|
|
| |
| |
|
|
Kiwi-milkshake
Ingredienser
4 kiwi
2 bananer
4 dl minimjölk
4 dl citronsorbet
4 msk Dansukker Cane Syrup/Rörsocker Sirap
Skala kiwin och skär den i bitar. Skala bananerna och skär dem i bitar. Blanda samtliga ingredienser i en mixer och kör tills allt är finfördelat. Häll upp i glas. Servera genast så att inte kiwin blir besk.
Kiwin kan bytas ut
|