Sparris med parmaskinka

4 portioner

Betyg (48 st)

Ingredienser

4-600 g grön sparris
200 g parmaskinka eller annan lufttorkad skinka
1 dl pinjekärnor
2 msk olja
2 salladslökar i tunna skivor
flingsalt, grovmald svartpeppar

Dressing
2 msk Dansukker Ljus Sirap
1 msk balsamvinäger
1 msk olivolja

Instruktioner

Börja med att blanda samman ingredienserna till dressingen och ställ åt sidan. Skär bort den nedersta hårda biten på sparrisen. Sjud sparrisen mjuk, 2-5 minuter, i lättsaltat vatten (2 tsk salt/liter vatten). Skölj den i kallt vatten. Dela skinkan i lika många bitar som det är sparris och linda skinkan runt sparrisen. Rosta pinjekärnorna i torr stekpanna. Hetta därefter upp oljan i stekpannan och stek sparrisen. Lägg upp på tallrikar. Strö över salladslöken, pinjekärnorna samt salt och peppar. Ringla över dressingen och servera.

Har du några frågor rörande våra produkter, recept eller annat så svarar vi gärna.

Julbak med variation

Julen är glädjens högtid. Och fikans! Baka vackra kakor att njuta av. Fyll brödburken med bullar och kakor, så har du alltid något gott att bjuda på till kaffet.

Julgodis

Julgodis är ett måste för alla som gillar sötsaker. Duka fram hemgjord knäck, kola, praliner och tryfflar på godisbordet. Oavsett om du gillar det klassiska julgodiset eller de mer avancerade alternativen så har vi receptet.

Julens småkakor

Julens kakor är så mycket mer än pepparkakor! Klassiska småkakor med en julig twist passar perfekt till julfikat på dukat fat eller som små julklappar för den pysslige. Eller varför inte låta dem vara en del av julpyntet i vackra burkar och skålar.

Julens godaste paket

De absolut finaste julklapparna är hemmagjorda. Öppna tomteverkstad i köket och känn hur julstämningen sprider sig när du gör din egen ätbara julklapp – perfekt som adventspresent eller under granen.

Juliga desserter

Mitt i vintern doftar det av klementin och saffran, dofter som skvallrar om att det finns platser där det inte är lika mörkt och kallt som i Norden. Här kommer lite fler goda smakkombinationer att överraska med efter julmaten.

Juldrycker

Julhelgen bjuder på många tillfällen att träffas och mingla, med något gott att dricka i handen. Här är förslag för både stora och små julfirare.