Äppelkaka med vaniljsås i glas

Äppelkaka med vaniljsås i glas är en riktig favorit för alla åldrar! Varva äppelmoset, kaksmulorna och vaniljsåsen i en glasburk strax före servering.

8 portioner

PT40M

35 minuter

Betyg (68 st)

Sätt betyg

Ingredienser

Snabbt äppelmos
1 kg äpplen
2 dl Dansukker Vit Sirap
2 tsk kanel
pressad saft av ½ citron
1 krm salt

Kaksmulor
10 digestivekex
1 tsk kardemumma
100 g smör, rumsvarmt
1 dl vetemjöl
1½ tsk bakpulver

Vaniljsås
2 dl vispgrädde l
3 äggulor
2 msk Dansukker Strösocker
2 tsk Dansukker Vaniljsocker

Instruktioner

1. Sätt ugnen på 200°.
2. Äppelmos: Skala äpplena och skär dem i klyftor. Lägg dem i en skål med höga kanter och häll över sirapen. Baka äpplena i mikron på 800 watt i 6 minuter. Ta ut skålen och rör om. Ställ tillbaka skålen och baka på 800 watt i ytterligare 8 minuter tills äpplena känns mjuka. Mixa sedan försiktigt äpplena och tillsätt resten av ingredienser. Låt moset svalna.
3. Krossa digestivekexen till smulor i matberedare eller för hand. Tillsätt övriga ingredienser till smulorna och knåda till en smulig deg. Strö på en plåt klädd med bakplåtspapper och grädda högt upp i ugnen cirka 6 minuter. Ta ut och låt svalna.
4. Vaniljsås: Vispa grädden. Vispa sedan äggulor och socker pösigt i en annan skål. Vänd ihop grädde och äggulevisp och tillsätt vaniljsockret.
5. Servering: Varva smulor, äppelmos och vaniljsås i glasburk eller glas. Toppa med smulor.

Recept Sofia Henriksson, Stockholm

Har du några frågor rörande våra produkter, recept eller annat så svarar vi gärna.

Våfflor med sylt och grädde

Fira Våffeldagen

Den 25 mars firar vi Våffeldagen. Och vad passar då bättre än att bjuda på frasiga, nygräddade våfflor med hemmagjord sylt.

Blondies med krusbärsmarmelad

Baka i långpanna

Att baka i långpanna är både enkelt och praktiskt och framför allt blir det ju så mycket av ditt bak. Perfekt om du ska ha kalas eller bjuda på fika på jobbet. 

Clementinmarmelad

Citrusmarmelader

Finns det något godare än att börja morgonen med hemlagad marmelad på smörgåsen. Låt säsongens citrusfrukter inspirera dig. Använder du dessutom vårt Syltsocker gör du din egen marmelad på några minuter.

Snickerskaka

Fredagsmys

Fredag är kanske veckans absolut bästa dag och fredagsmys är det bästa sättet att fira arbetsveckans slut. Ladda upp inför helgen genom att kura ihop i TV-soffan tillsammans med familj, vänner och något särskilt gott. Vi har recepten till din myskväll!

Citronkladdkaka med hallonmousse

Baka med citron och apelsin

Apelsin och citron är smaker som hör vintern till och passar jättebra att baka med. Citrus är uppfriskande och syrligt men passar även bra i kombination med andra smaker som choklad och kola.

Fläder sour

Festliga drinkar

Upptäck våra läckra recept på festliga drinkar och hitta en favorit för varje smak och tillfälle. Med Svensk Vit Sirap går det snabbt och enkelt att blanda goda drinkar – helt utan att koka sockerlag.