Cake pops-harar

Pyssla till det i påsk med cake pops-harar. Kul och enkelt för barnen och dessutom gott att äta. Cake pops är populärt bland de flesta!

cirka 15 stycken

Betyg (0 st)

Sätt betyg

Ingredienser

200 g mald mandel
1 dl Dansukker Ekologiskt Rörsocker Fairtrade
3 msk Dansukker Ljus Sirap
200 g sockerkaka fint smulad
1-1 1/2 dl chokladsås

Garnering
Vit eller ljus choklad
20 cocacola-godisflaskor
Kakpyntshjärtan
Kristyr
Träpinnar, t ex halverade grillpinnar

Instruktioner

Blanda samman samtliga ingredienser till degen. Forma degen som lätt avlånga bollar. Tryck två hål upp i vardera boll med hjälp av till exempel skaftet på en tesked.

Smält chokladen över vattenbad och droppa lite av denna i hålen på bollarna. Tryck fast en cocacola-flaska i varje hål och lägg på ett galler tills chokladen stelnat.

Pensla ena sidan av bollarna med choklad och lägg på gallret tills chokladen stelnat. Vänd bollarna och pensla även andra sidan. Tryck fast ett kakpyntshjärta som nos på varje boll innan chokladen stelnat. Spritsa ögon, morrhår och mun med kristyr på kakorna. Tryck fast en pinne i varje boll. Förvaras svalt.

Se film: Cake pops!

Har du några frågor rörande våra produkter, recept eller annat så svarar vi gärna.

Clementinmarmelad

Citrusmarmelader

Finns det något godare än att börja morgonen med hemlagad marmelad på smörgåsen. Låt säsongens citrusfrukter inspirera dig. Använder du dessutom vårt Syltsocker gör du din egen marmelad på några minuter.

Kaffetoddy

Värmer gott när det är kallt

Här hittar du varianter på te, kaffe och varm choklad. Recept som passar allt ifrån att ta med sig ut i termos, till att avnjuta hemma, morgon, eftermiddag eller kväll.

Nötter i sirap

Ta hand om det goda

Att ta hand om sådant som blir över är inte bara bra för miljön, det kan bli riktiga godbitar! Så släng inte fruktskalen, grötresterna eller nötterna som aldrig knäcktes. Ta hand om det goda!

Kardemummabullesemla

Läckra semlor

Njut av en klassisk semla med fluffig grädde och krämig mandelmassa, en variant med kardemummabulle eller varför inte som semmelkladdkaka.

Citronkladdkaka med hallonmousse

Baka med citron och apelsin

Apelsin och citron är smaker som hör vintern till och passar jättebra att baka med. Citrus är uppfriskande och syrligt men passar även bra i kombination med andra smaker som choklad och kola.

Krabbelurer doppade i socker

Pannkakor

Pannkakor är perfekta som mellanmål, utflyktsmat, brunch eller efterrätt – och så är de lätta att variera med olika goda tillbehör.