Ingredienser
3 ägg
2 1/2 dl Dansukker Strösocker
2 1/2 dl vetemjöl
1 1/2 msk kakao
2 tsk bakpulver
1 dl vatten
100 g smör eller margarin
Kokossmet
75 g smör eller margarin
3 dl kokosflingor
2 1/2 dl Dansukker Florsocker
2 små ägg
Garnering
Dansukker Florsocker
Instruktioner
Smöra och mjöla en liten långpanna ca 20 x 30 cm.
Vispa ägg och socker pösigt. Blanda samman mjöl, bakpulver och kakao och rör ner i smeten. Koka upp vatten och matfett och tillsätt i chokladsmeten. Häll smeten i formen och grädda i nedre delen av ugnen i 20 minuter i 200 °C. Blanda samtliga ingredienser till smeten i en kastrull och sjud under omrörning till en tjock smet.
Ta ut kakan, öka ugnsvärmen till 225 °C. Bred kokossmeten över chokladkakan och sätt formen mitt i ugnen och grädda i ytterligare cirka 10 minuter, tills kakan fått fin färg. Låt kakan svalna innan den skärs i bitar. Dofta florsocker över kakan vid serveringen. Kakan går att frysa.
Har du några frågor rörande våra produkter, recept eller annat så svarar vi gärna.

Från buske till burk!
Ta vara på sommarens frukter och bär och spana in våra läckra recept på sylt och marmelad. Perfekta att ha på frukostmackan, i yoghurten eller till pannkaksbuffén. Med hjälp av syltsocker är det extra enkelt att njuta av dina hemgjorda, läckra sylter och marmelader.

Inlagda sommargrönsaker
Spara ner en liten bit av sommaren i en burk. Med inlagda sommargrönsaker förlänger du smaken av sommaren. Perfekta att använda till sena grillkvällar. Följ recepten så har du snart kylen fylld med hemgjorda, inlagda sommargrönsaker!

Safta i sommar
Passa på att safta i sommar och spara ner dina favoritbär och frukter på flaska! Att safta är mycket enklare än vad man tror, se nedan för att bli inspirerad av våra härliga recept. Saften kan du servera omedelbart eller lagra för kommande mörka årstider. Förvara kallt eller i frysen.

Blåbär – skogens bästa bär
Blåbär är väl ändå skogens bästa bär. Blåbärssäsongen brukar ta fart i juli och kan sträcka sig en bit in på hösten. Ta vara på skogens blåbär och använd för att baka paj, göra sylt och kräm.

Plommonplock
Plommon är en av våra vanligaste trädgårdsfrukter och är goda att göra desserter och marmelader på. Varför inte göra en härlig plommonmarmelad eller plommonchutney att servera till ostbrickan? Eller testa vår härliga plommonpaj.

Björnbärslyx
Lyxa till det med björnbär i sommar! Björnbär passar utmärkt i bakverk, smoothies, sylt och saft. Dessutom är det extra fint att använda som dekoration och garnering. Björnbär växer under sensommaren och tidig höst.