Choklad- och lakritskaka

En len och mjuk kaka med en smak av choklad och lakrits. Med de spökiga dekorationer gör du ditt bakverk till en läskig Halloweenkaka.

Betyg (1 st)

Sätt betyg

Ingredienser

Chokladkaka
6 ägg
3 dl Dansukker Mörkt Muscovadorörsocker
1 dl mandelmjöl
2 dl vetemjöl
2 tsk bakpulver
Att fukta botten med
1 1/2 dl mjölk
1/2 tsk Dansukker Vaniljsocker

Fyllning
200 g lakritskola
2 dl vispgrädde
3/4 dl Dansukker Mörk Sirap
200 g mörk choklad
6 gelatinblad
4 dl vispgrädde
200 g marscapone

Glasyr
4 dl vispgrädde
1 msk Dansukker Florsocker
1 tsk Dansukker Vaniljsocker

Pynt
250 g marsipan 
Dansukker Florsocker
ätbara dekorationsögon

Instruktioner

Sätt ugnen på 175 °C. 

Vispa ägg och socker poröst. Blanda ihop de torra ingredienserna och vänd försiktigt ner i äggsmeten.

Smöra en springform, ca 26 cm i diameter. Häll smeten i formen och grädda i mitten av ugnen i ca 30 minuter, kakan ska släppa från kanterna. Låt svalna.

Diska springformen ren och linda med en plastfilm eller ett klippt bakplåtspapper. Klipp ut en cirkel lika stor som formen och lägg i botten. Skär den kalla kakan i tre lika delar och placera kakans översta lager upp och ner i formen.

Blanda ihop mjölk och vaniljsocker och häll detta över kakbottnen.

Lägg lakritskola, 2 dl grädde och sirap i en kastrull och koka långsamt under omrörning tills smeten blir svart och tjocknar något.

Hacka chokladen och rör ner den i kolablandningen. Blötlägg gelatinbladen i kallt vatten i 5 minuter. Vrid ur vattnet ur gelatinbladen och rör ner i smeten. Blanda till smeten är jämn. 

Vispa upp resten av grädden och tillsätt marscaponen. Vänd försiktigt ner grädden i kolablandningen i omgångar.

Häll hälften av fyllningen över kakbottnen och lägg på den andra bottnen. Häll över resten av fyllningen. Lägg på sista kakbottnen och täck kakan med plastfolie. Låt stå i kylen några timmar eller över natten.

Gör glasyren. Vispa grädden fast och sikta ner florsocker och vaniljsocker. Lossa kakan från formen och lägg på ett serveringsfat. Bred ut grädden på toppen av kakan. Förvara i kylen till servering.

Förbered spökena. Ta hälften av marsipanen och rulla till 5 bollar. Kavla sedan ut resten av marsipanen på ett bakbord med lite florsocker under, så att marsipanen inte fastnar. Ta en rundel eller ett glas i valfri storlek och skär ut 5 ringar. 

Täck bollarna med ringarna och forma till spöken. Sätt på de ätbara ögonen med lite florsocker- och vattenblandning och placera ut spökena på toppen av kakan.

Tips: Om du inte gillar lakrits kan du byta ut lakritskolan med gräddkola.

Har du några frågor rörande våra produkter, recept eller annat så svarar vi gärna.

Plommongalette med mandelspån

Plommonsäsong

Plommon är en av våra vanligaste trädgårdsfrukter och är goda att göra desserter och marmelader på. Varför inte göra en härlig plommonmarmelad eller plommonchutney att servera till ostbrickan? Eller testa vår härliga plommonpaj.

Vitlöksgurka

Inläggningar och picklade grönsaker

Att lägga in sommarens grönsaker är ett enkelt sätt att ta vara på säsongens smaker och förlänga hållbarheten. Här hittar du inspiration och recept på allt från klassiska inläggningar till picklade och syltade varianter som passar lika bra till vardag som till sommarens middagar.

Äppelkladdkaka

Baka med äpple och päron

Äpple och päron är två av höstens mest uppskattade råvaror och används i allt från enkla pajer till mer festliga desserter. Här hittar du inspiration till bakverk med äpple och päron, oavsett om du vill ta tillvara säsongens skörd eller baka med frukt från butikens hyllor.

Sommarchutney

Chutney som tillbehör och smaksättare

Chutney är en kryddstark röra som oftast görs av frukt eller grönsaker, socker och kryddor. Den används som tillbehör för att ge både sötma, syra och smak till olika rätter.

Äppelmos

Recept och inspiration med äpplen

Äpplen är en mångsidig frukt som kan användas i allt från bakverk och desserter till drycker, mos och marmelad. Här hittar du inspiration och recept – oavsett om du vill baka något direkt eller ta vara på äpplen och spara till senare.

Lingonsaft

Läckert med lingon

Visst är det läckert med lingon! Dessutom har bären många användningsområden. Vi använder lingonen bland annat i kakor, till sylt eller varför inte göra lingonsaft?