Chokladfondant med mörk choklad

En drömdessert för alla chokladälskare. Servera varm med en klick vaniljglass och salt karamellsås.

6 portioner

Betyg (32 st)

Sätt betyg

Ingredienser

110 g smör
110 g mörk choklad (56%)
110 Dansukker Farinsocker 
160 g ägg (ca. 3 st)
1/4 tsk flingsalt 
40 g vetemjöl
20 g smör till formarna

 

Instruktioner

Smält smöret i en liten kastrull. Tillsätt chokladen och låt den smälta helt i det varma smöret.

Rör ihop farinsocker, ägg och salt och rör ner chokladblandningen. Sikta mjölet i blandningen och rör försiktigt till smeten går ihop.

Smörj formarna med smör och lägg dem på en liten plåt eller skärbräda. Fördela smeten i formarna, cirka 3/4 smet per form. Ställ in formarna med smet i frysen i cirka 30 minuter.

Sätt ugnen på 210 °C och grädda fondanterna i cirka 9-12 minuter. De är färdiga när de börjar höja sig en aning på mitten. Låt svalna på ett galler i 10 minuter och stjälp sedan upp dem på dessertfat. Servera dem varma med till exempel vaniljglass och salt karamellsås.

Har du några frågor rörande våra produkter, recept eller annat så svarar vi gärna.

Mandelkaka med rabarber

Rabarberdags

Nu skjuter rabarberna i höjden och det är dags att skörda de första mjälla stjälkarna. Rabarberpaj är en klassiker, men det finns en mängd andra läckra användningsområden.

Gräddglass på pinne

Gör din egen glass

Varför köpa glass om du kan göra den helt själv? Använd Glykossirap som ger glassen en krämig och mjuk konsistens. Här har vi samlat våra bästa glassrecept, men experimentera gärna fram dina egna favoriter!

Försommarfika

Försommarfika

Duka upp för en försommarfika i solen! Här har vi samlat våra bästa recept på bakverk och drycker för en härlig eftermiddag på balkongen, i parken eller i trädgården.

Sommartårta

Tårtor till vårens fester och firanden

Bjud på en härlig tårta till säsongens firanden så som student, skolavslutning, konfirmation och andra festliga tillfällen. Här hittar du inspirerande tårtor för vårens och sommarens fester!

Grillmarinader

Goda grillsåser, marinader och rubs

Sätt lite extra piff på grillkvällen med en riktigt god hemmagjord sås som tillbehör. Här hittar du snabbfixade såser för alla tillfällen.

Blondies med krusbärsmarmelad

Baka i långpanna

Att baka i långpanna är både enkelt och praktiskt och framför allt blir det ju så mycket av ditt bak. Perfekt om du ska ha kalas eller bjuda på fika på jobbet.