Ingredienser
Pajskal
3 dl (150 g) krossade digestivekex
1/2 dl Dansukker Farinsocker
1 dl hackade hasselnötter
1 dl smält smör eller margarin
Fyllning
400 g Philadelphia cream cheese naturell light
1 dl Dansukker Mörkt Muscovadorörsocker
2 dl creme fraiche
50 g hackade hasselnötter
Garnering
Bär och/eller frukt
Dansukker Florsocker
Instruktioner
Blanda samman ingredienserna till skalet. Tryck ut massan i en pajform, cirka 24 cm i diameter eller i 6 portionsformar. Nagga. Grädda i nedre delen av ugnen i 175 °C i 10 minuter. Vispa osten smidig med elvisp. Tillsätt övriga ingredienser. Häll smeten över pajskalet i formen och grädda i ytterligare 30 minuter. Låt svalna. Garnera med dina favoritfrukter och/eller –bär. Dofta över lite florsocker precis innan serveringen.
Man kan även låta skalet svalna och därefter hälla i fyllningen utan att grädda ytterligare. Garnera med frukt och/eller bär.
Har du några frågor rörande våra produkter, recept eller annat så svarar vi gärna.

Från buske till burk!
Ta vara på sommarens frukter och bär och spana in våra läckra recept på sylt och marmelad. Perfekta att ha på frukostmackan, i yoghurten eller till pannkaksbuffén. Med hjälp av syltsocker är det extra enkelt att njuta av dina hemgjorda, läckra sylter och marmelader.

Inlagda sommargrönsaker
Spara ner en liten bit av sommaren i en burk. Med inlagda sommargrönsaker förlänger du smaken av sommaren. Perfekta att använda till sena grillkvällar. Följ recepten så har du snart kylen fylld med hemgjorda, inlagda sommargrönsaker!

Safta i sommar
Passa på att safta i sommar och spara ner dina favoritbär och frukter på flaska! Att safta är mycket enklare än vad man tror, se nedan för att bli inspirerad av våra härliga recept. Saften kan du servera omedelbart eller lagra för kommande mörka årstider. Förvara kallt eller i frysen.

Blåbär – skogens bästa bär
Blåbär är väl ändå skogens bästa bär. Blåbärssäsongen brukar ta fart i juli och kan sträcka sig en bit in på hösten. Ta vara på skogens blåbär och använd för att baka paj, göra sylt och kräm.

Plommonplock
Plommon är en av våra vanligaste trädgårdsfrukter och är goda att göra desserter och marmelader på. Varför inte göra en härlig plommonmarmelad eller plommonchutney att servera till ostbrickan? Eller testa vår härliga plommonpaj.

Björnbärslyx
Lyxa till det med björnbär i sommar! Björnbär passar utmärkt i bakverk, smoothies, sylt och saft. Dessutom är det extra fint att använda som dekoration och garnering. Björnbär växer under sensommaren och tidig höst.