Glace au four med pistage- och passionsglass

Glace au four är en fransk dessert med en festlig kombination av glass, tårtbotten och maräng. Vår version av Glace au four innehåller pistage- och passionsglass samt kladdkaksbotten.

8 bitar

PT1H

1,5 tim + 5 tim frysen

Betyg (34 st)

Sätt betyg

Ingredienser

Pistage- och passionsglass
8 äggulor
2 dl Dansukker Svenskt Strösocker
4 dl mjölk
3 dl vispgrädde
2 dl Dansukker Glykossirap

Smaksättning
100 g pistagenötter, skalade
5 st passionsfrukter, med kärnor

Kladdkaksbotten
50 g smör
1 dl Dansukker Rörsocker Strö
1 ägg
1/2 dl vetemjöl
2 msk kakao
2 nypor salt

Maräng
3 äggvitor
1 dl Dansukker Svenskt Strösocker
några droppar citron

Instruktioner

Börja med glassarna. Vispa äggulor och socker poröst. Koka upp mjölk, grädde och glykossirap i en kastrull. Vispa ner äggsmeten i mjölkblandningen.

Sila genom en finmaskig sil och häll lika mycket smet i två skålar. Tillsätt mixade pistagenötter i den ena skålen och urgröpta passionsfrukter i den andra.

Kör blandningarna i glassmaskin en åt gången eller plasta in skålarna, ca 1,5 liter och ställ i frysen ca 5 tim. Rör om då och då.

Sätt ugnen på 175°C och gör kladdkakan.
Smält smöret i en kastrull och tillsätt övriga ingredienser. Blanda väl.

Häll smeten i en smord springform, ca 18 cm. Grädda mitt i ugnen 7-8 min. Låt svalna på galler.
Innan servering. Sätt ugnen på 250°C, grill. Ta ut glassen och lägg kakan på en fin ugnsfast form.

Vispa äggvitor och hälften av sockret i en bunke någon min. Tillsätt resten av sockret och citronen. Vispa till ett fast skum.

Skopa upp passionsglassen mitt på kakan och täck med pistageglassen. Stryk på marängen och ställ i ugnen ca 2-4 min, tills marängen fått färg. Servera.

Har du några frågor rörande våra produkter, recept eller annat så svarar vi gärna.

Våfflor med sylt och grädde

Fira Våffeldagen

Den 25 mars firar vi Våffeldagen. Och vad passar då bättre än att bjuda på frasiga, nygräddade våfflor med hemmagjord sylt.

Påskens godsaker

Påskens godsaker

Här hittar du både bakverk, godis och desserter för en riktigt glad påskhelg.

Blondies med krusbärsmarmelad

Baka i långpanna

Att baka i långpanna är både enkelt och praktiskt och framför allt blir det ju så mycket av ditt bak. Perfekt om du ska ha kalas eller bjuda på fika på jobbet. 

Snickerskaka

Fredagsmys

Fredag är kanske veckans absolut bästa dag och fredagsmys är det bästa sättet att fira arbetsveckans slut. Ladda upp inför helgen genom att kura ihop i TV-soffan tillsammans med familj, vänner och något särskilt gott. Vi har recepten till din myskväll!

Citronkladdkaka med hallonmousse

Baka med citron och apelsin

Apelsin och citron är smaker som hör vintern till och passar jättebra att baka med. Citrus är uppfriskande och syrligt men passar även bra i kombination med andra smaker som choklad och kola.

Fläder sour

Festliga drinkar

Upptäck våra läckra recept på festliga drinkar och hitta en favorit för varje smak och tillfälle. Med Svensk Vit Sirap går det snabbt och enkelt att blanda goda drinkar – helt utan att koka sockerlag.