Hallonkaka

- Recept Malin Sahlberg
Hallonkaka som smakar som en blandning mellan hallongrottor och ljus kladdkaka, vem kan motstå det?

Betyg (31 st)

Sätt betyg

Ingredienser

200 g smör
2 ägg
3 dl vetemjöl
3 dl Dansukker Strösocker
1 msk Dansukker Vaniljsocker
100 g hallon
mandelflagor

Instruktioner

Gräddning: 200 grader, ca 15-20 minuter

Smält smöret i en kastrull som ska rymma hela smeten. När smöret är helt smält, ta av kastrullen från spisen. Rör ner Strösocker, mjöl, Vaniljsocker och knäck i äggen. Rör ihop till en slät smet.
Klä en form (typ brödform) med bakplåtspapper (blir enklast om man knölar ihop pappret och blöter det lite innan det läggs i formen) och häll ner smeten. Toppa smeten med hallonen och sedan mandelflagorna. Grädda i mitten av ugnen så kakan får en gyllene färg och blir fast i kanterna men lite kladdig i mitten.
Servera som den är eller varför inte tillsammans med vaniljglass.

Har du några frågor rörande våra produkter, recept eller annat så svarar vi gärna.

Kanelbullens dag

Kanelbullens dag – Vilken kanelbulle är du?

Kanelbullens dag firas den 4 oktober varje år och har blivit en uppskattad del av den svenska fikakulturen. Här hittar du recept på kanelbullar, inspiration till olika former och tips som kan hjälpa dig att lyckas med bullbaket. Oavsett om du föredrar snäckor, knutar, gifflar eller hjärtan börjar allt med samma klassiska vetedeg.

Äppelkladdkaka

Baka med äpple och päron

Äpple och päron är två av höstens mest uppskattade råvaror och används i allt från enkla pajer till mer festliga desserter. Här hittar du inspiration till bakverk med äpple och päron, oavsett om du vill ta tillvara säsongens skörd eller baka med frukt från butikens hyllor.

Plommongalette med mandelspån

Plommonsäsong

Plommon är en av våra vanligaste trädgårdsfrukter och är goda att göra desserter och marmelader på. Varför inte göra en härlig plommonmarmelad eller plommonchutney att servera till ostbrickan? Eller testa vår härliga plommonpaj.

Lingonsaft

Läckert med lingon

Visst är det läckert med lingon! Dessutom har bären många användningsområden. Vi använder lingonen bland annat i kakor, till sylt eller varför inte göra lingonsaft? 

Äppelmos

Recept och inspiration med äpplen

Äpplen är en mångsidig frukt som kan användas i allt från bakverk och desserter till drycker, mos och marmelad. Här hittar du inspiration och recept – oavsett om du vill baka något direkt eller ta vara på äpplen och spara till senare.

Sommarchutney

Chutney som tillbehör och smaksättare

Chutney är en kryddstark röra som oftast görs av frukt eller grönsaker, socker och kryddor. Den används som tillbehör för att ge både sötma, syra och smak till olika rätter.