Ingredienser
Kaka
3 ägg
2 dl Dansukker Ljust Muscovadorörsocker
2 dl vetemjöl
1 tsk Dansukker Vaniljsocker
1 1/2 tsk bakpulver
2 msk kokande vatten
Fyllning
5 dl vispgrädde
150 g hallon
400 g vit choklad
2 msk Dansukker Glykossirap
Garnering
3 dl vispgrädde
valfria bär
myntablad
Instruktioner
Vispa ägg och socker pösigt. Blanda vetemjöl, vaniljsocker och bakpulver och vänd ner i smeten tillsammans med vattnet. Bre ut smeten i en långpanna, 30 x 40 cm, med bakplåtspapper. Grädda mitt i ugnen i 250 °C i cirka 5 minuter. Stjälp upp på sockrat papper. Skär remsor av kakan och vik samman till rullar som ställs på ett fat eller bricka. Knyt ett vackert snöre runt kakan så att den håller samman.
Koka upp grädde, hallon och glykossirap. Bryt chokladen i bitar och lägg ner i den varma gräddblandningen. Rör tills chokladen löst sig. Ställ i kylskåp tills blandningen kallnat. Vispa med elvisp till det är en lagom fast mousse. Fyll moussen i kakrullarna.
Vispa grädden fast. Klicka eller spritsa grädden ovanpå moussen på kakorna. Garnera med valfria bär och myntablad.
Har du några frågor rörande våra produkter, recept eller annat så svarar vi gärna.
Citrusmarmelader
Finns det något godare än att börja morgonen med hemlagad marmelad på smörgåsen. Låt säsongens citrusfrukter inspirera dig. Använder du dessutom vårt Syltsocker gör du din egen marmelad på några minuter.
Värmer gott när det är kallt
Här hittar du varianter på te, kaffe och varm choklad. Recept som passar allt ifrån att ta med sig ut i termos, till att avnjuta hemma, morgon, eftermiddag eller kväll.
Ta hand om det goda
Att ta hand om sådant som blir över är inte bara bra för miljön, det kan bli riktiga godbitar! Så släng inte fruktskalen, grötresterna eller nötterna som aldrig knäcktes. Ta hand om det goda!
Läckra semlor
Njut av en klassisk semla med fluffig grädde och krämig mandelmassa, en variant med kardemummabulle eller varför inte som semmelkladdkaka.
Baka med citron och apelsin
Apelsin och citron är smaker som hör vintern till och passar jättebra att baka med. Citrus är uppfriskande och syrligt men passar även bra i kombination med andra smaker som choklad och kola.
Pannkakor
Pannkakor är perfekta som mellanmål, utflyktsmat, brunch eller efterrätt – och så är de lätta att variera med olika goda tillbehör.