Ingredienser
Sockerkaka
4 ägg
2 dl Dansukker Strösocker
1 tsk Dansukker Vaniljsocker
1 dl vetemjöl
1 dl potatismjöl
1 tsk bakpulver
1 dl mandelmjöl
Citronkräm
6 dl vispgrädde
500 g mascarpone, kallt
3 dl Dansukker Florsocker
1 tsk Dansukker Vaniljsocker
skalet från 1 1/2-2 ekologiska citroner
3-5 msk saft från citron (ca 1 1/2 citron)
Garnering
150 g hallon
100 g jordgubbar
Ätbara osprutade blommor och citronmeliss
Dansukker Florsocker
Instruktioner
Sätt ugnen på 175 °C, under- och övervärme.
Smöra en form med löstagbara kanter med formen av ett hjärta, ca 24-26 cm i diameter.
Vispa ägg, socker och vaniljsocker pösigt. Blanda ihop vetemjöl, potatismjöl, mandelmjöl och bakpulver i en skål. Vänd ner i äggsmeten och blanda till en jämn smet.
Häll smeten i formen och grädda i nedre delen av ugnen i ca 40 minuter. Låt vila i formen i 5 minuter. Stjälp upp kakan på galler och låt svalna.
Gör citronkrämen. Vispa grädde, mascarpone, florsocker och vaniljsocker fast. Vänd ner skalet och saften från citronerna och rör försiktigt ihop krämen. Lägg krämen i en spritspåse med valfri tyll.
Montering
Skär ut ett hjärta i mitten av sockerkakan så att ca 4 cm bred kant återstår, frys in det lilla hjärtat i mitten för annat tillfälle. Skär det stora hjärtat till 3 bottnar.
Lägg en sockerkaksbotten på ett tårtfat och spritsa toppar på hela botten, ett litet steg in från kanterna. Lägg försiktigt på en botten och spritsa på hela den också. Lägg på sista botten och upprepa med spritsen. Dekorera med hallon, jordgubbar, citronmeliss och ätbara blommor om så önskas. Dofta över florsocker.
Tips
Både sockerkaka och citronkräm kan göras dagen innan montering.
Har du några frågor rörande våra produkter, recept eller annat så svarar vi gärna.
Gör livet mustigare med Muscovado!
Upptäck skillnaden med Muscovadorörsocker du också! Sockret är fuktigt, finkornigt och har en unikt mustig och fyllig smakton. Ljus muscovado påminner om ljuvlig smörkola och den mörka har en fin ton av lakrits. Går utmärkt att använda i all sorts bakning, matlagning och i dryck. Bara att prova och njuta!
Kusligt gott till Halloween
Sätt höststämningen med pumparutor toppade med toscatäcke och marängspöken. Här hittar du receptet och fler läskigt mumsiga godsaker.
Baka med äpple och päron
Äpple och päron är två av höstens mest uppskattade råvaror och används i allt från enkla pajer till mer festliga desserter. Här hittar du inspiration till bakverk med äpple och päron, oavsett om du vill ta tillvara säsongens skörd eller baka med frukt från butikens hyllor.
Läckert med lingon
Visst är det läckert med lingon! Dessutom har bären många användningsområden. Vi använder lingonen bland annat i kakor, till sylt eller varför inte göra lingonsaft?
Recept och inspiration med äpplen
Äpplen är en mångsidig frukt som kan användas i allt från bakverk och desserter till drycker, mos och marmelad. Här hittar du inspiration och recept – oavsett om du vill baka något direkt eller ta vara på äpplen och spara till senare.
Ljuvlig choklad
Mmm! Finns det något godare än en riktigt fyllig och smarrig chokladkaka som får livsandarna att jubla. Som en extra guldkant på tillvaron eller som avslutning på en god måltid.