Ingredienser
Salt & pepparmaränger
3-4 st äggvitor (100g)
1 dl Dansukker Svenskt Strösocker (90g)
2 dl Dansukker Florsocker (120g)
Flingsalt & svartpeppar efter smak
Jordgubbsgelé
¼ liter färska jordgubbar
½ dl jordgubbssaft
¾ dl vatten
1 dl Dansukker Gelésocker Multi
½ st urskrapad vaniljstång
Jordgubbspannacotta
500g färska jordgubbar
(2 msk Dansukker Svenskt Strösocker)
4 dl vispgrädde
1 dl Dansukker Gelésocker Multi
1 tsk vaniljsocker
2 msk färskpressad citronjuice
Instruktioner
Sätt ugnen på 80 grader varmluft, och klä två plåtar med bakplåtspapper.
Vispa upp äggvitan tills den är ganska fast och tillsätt sockret i två omgångar, vispa ihop tills du har en härlig glansig maräng. Sikta i florsocker, ta lite i taget och blanda försiktigt tills du har en jämn maräng. Häll i marängen i en spritspåse med valfri tyll. Spritsa ut maränger på plåten, strö flingsalt och dra några varv med svartpepparkvarnen över marängerna. Grädda i ca 1 timma. Stäng av ugnen och låt marängerna stå kvar i ugnen för att torka ut ordentligt. Jag brukar låta marängerna stå i ugnen över natten.
Hacka jordgubbarna till gelén och häll upp i botten på sex glas. Koka upp saft, urskrapad vaniljstång, vatten och gelésocker i låt sen koka i ca 30 sekunder. Fördela gelén över jordgubbarna och ställ i kylen för att stelna.
Rensa och dela jordgubbarna, häll ner i en kastrull och koka upp med 2 msk strösocker om jordgubbarna är lite sura. Mixa med stavmixer och sila av jordgubbarna i en finmaskig sil. Häll tillbaka jordgubbspurén i kastrullen och koka upp med grädde, Gelesocker multi, vaniljsocker och citronjuice. Låt koka upp och se till att det kokat i minst 30 sek. Låt svalna lite med rör ofta med silckepott. Häll pannacottan försiktigt på gelén och ställ i kylen för att stelna i ca 2 timmar. Garnera med färska jordgubbar och maränger. Njut!
- Recept Linn Utbult - Salt som Socker
Har du några frågor rörande våra produkter, recept eller annat så svarar vi gärna.
Kanelbullens dag – Vilken kanelbulle är du?
Kanelbullens dag firas den 4 oktober varje år och har blivit en uppskattad del av den svenska fikakulturen. Här hittar du recept på kanelbullar, inspiration till olika former och tips som kan hjälpa dig att lyckas med bullbaket. Oavsett om du föredrar snäckor, knutar, gifflar eller hjärtan börjar allt med samma klassiska vetedeg.
Baka med äpple och päron
Äpple och päron är två av höstens mest uppskattade råvaror och används i allt från enkla pajer till mer festliga desserter. Här hittar du inspiration till bakverk med äpple och päron, oavsett om du vill ta tillvara säsongens skörd eller baka med frukt från butikens hyllor.
Plommonsäsong
Plommon är en av våra vanligaste trädgårdsfrukter och är goda att göra desserter och marmelader på. Varför inte göra en härlig plommonmarmelad eller plommonchutney att servera till ostbrickan? Eller testa vår härliga plommonpaj.
Läckert med lingon
Visst är det läckert med lingon! Dessutom har bären många användningsområden. Vi använder lingonen bland annat i kakor, till sylt eller varför inte göra lingonsaft?
Recept och inspiration med äpplen
Äpplen är en mångsidig frukt som kan användas i allt från bakverk och desserter till drycker, mos och marmelad. Här hittar du inspiration och recept – oavsett om du vill baka något direkt eller ta vara på äpplen och spara till senare.
Chutney som tillbehör och smaksättare
Chutney är en kryddstark röra som oftast görs av frukt eller grönsaker, socker och kryddor. Den används som tillbehör för att ge både sötma, syra och smak till olika rätter.