Ingredienser
Salt karamell
2 dl Dansukker Rörsocker Strö
3 msk vatten
1 1/4 dl vispgrädde
1/2 tsk flingsalt
100 g smör, delad i kuber
Kladdkaka
250 g mörk choklad, hackad
150 g smör, delad i kuber
1 dl Dansukker Rörsocker Strö
1 dl Dansukker Strösocker
1 tsk Dansukker Vaniljsocker
2 dl mandelmjöl
6 ägg, separerade
Servering
200 g hallon, tinade eller färska
Dansukker Florsocker
vispgrädde
Instruktioner
Börja med karamellfyllningen. Blanda rörsocker och vatten i en tjockbottnad kastrull. Värm på försiktigt och rör så lite som möjligt tills sockret lösts upp. Öka värmen och låt karamellen koka, vispa under tiden. Låt koka i cirka 7-10 minuter tills karamellen blivit gyllenbrun.
Ta kastrullen från värmen och rör ner grädde och flingsalt. Rör ner smöret och rör ihop till en smidig karamell. Ställ åt sidan och låt svalna helt, under några timmar.
Sätt ugnen på 190°C och smörj en springform till kladdkakan, 23 cm i diameter.
Smält smöret i en kastrull och ta från värmen. Tillsätt hackad choklad och rör smeten jämn. Tillsätt rörsocker, strösocker och vaniljsocker och blanda väl. Rör ner mandelmjölet.
Tillsätt äggulan en i taget och rör om. Vispa äggvitorna styva i en separat skål. Vänd ner i chokladsmeten, lite i taget.
Häll 2/3 av chokladsmeten i formen och häll karamellfyllningen i mitten av smeten, bred ut den lite över chokladsmeten. Tillsätt resten av chokladsmeten och bred ut den jämnt över formen. Grädda i cirka 40 minuter, kakan ska vara ganska fast men lite kladdig i mitten.
Låt svalna helt. Kakan kommer att sjunka ner lite i mitten.
Lägg kakan på ett fat och lägg hallonen på toppen av kakan. Pudra med florsocker. Vispa grädden och servera.
Har du några frågor rörande våra produkter, recept eller annat så svarar vi gärna.

Fantastiska fläder
Äntligen blommar den fantastiska flädern! Fläderblommorna kan du hitta i juni-juli och i augusti blir fläderbären mogna. Av både fläderblommorna och fläderbären kan du göra massvis med gott – och dessutom är det väldigt lätt att göra. Här har vi samlat alla våra fantastiska fläderrecept!

Härliga jordgubbstider
Sommaren – härliga jordgubbstider! Nu gäller det att ta vara på alla jordgubbar. De är givetvis goda att äta som de är, men låt dig gärna inspireras av våra recept med jordgubbar som ingrediens. Om du inte hinner ta vara på denna härliga jordgubbstid, så är bären lätta att frysa in till vintern.

Sommardesserter
När det är varmt är det extra gott att bjuda på en sötsyrlig och fräsch sommardessert som avslutning på grillkvällen eller sommarfesten. Här hittar du våra tips på härliga sommardesserter, både för den som vill bjuda på ett enklare alternativ och för er som vill testa något lite mer avancerat.

Läckra recept på sylt och marmelad
Ta vara på sommarens frukter och bär och spana in våra läckra recept på sylt och marmelad. Perfekta att ha på frukostmackan, i yoghurten eller till pannkaksbuffén. Med hjälp av syltsocker är det extra enkelt att njuta av dina hemgjorda, läckra sylter och marmelader.

Gör din egen glass
Gör din egen glass i sommar! För varför köpa glass om du kan göra den helt själv? Använd Glykossirap som ger glassen en krämig och mjuk konsistens. Här har vi samlat våra bästa glassrecept, men experimentera gärna fram dina egna favoriter!

Sommardrinkar
Bjud någon du tycker om på en uppiggande drink med smak av sommar. Här hittar du läskande sommardrinkar för alla smaker och även alkoholfria alternativ. Varför inte testa Bubbelsangria eller Rabarber Margarita?