Kolakakor fyllda med mandelmassa

Ca 40 stycken

PT55M

1 timme

Betyg (198 st)

Sätt betyg

Ingredienser

200 g smör, rumstempererat
1 dl Dansukker Ekologiskt Rörsocker
1 dl Dansukker Ljust Muscovadorörsocker
2 msk Dansukker EKO Ljus Sirap
4 1/2 dl vetemjöl
2 tsk bakpulver
2 tsk kardemumma
200 g mandelmassa

Garnering
mandelspån
Dansukker Florsocker
vispgrädde

Instruktioner

Sätt ugnen på 175°C.

Vispa ihop smör, rörsocker, muscovadorörsocker och sirap. Blanda vetemjöl, bakpulver och kardemumma i en annan skål och tillsätt i smeten. Arbeta ihop smeten till en deg.

Riv mandelmassan på ett rivjärn.

Rulla degen till 4 längder, fördela längderna på två plåtar med bakplåtspapper. Gör en grop längs med längdernas mitt och fyll med mandelmassa.

Nyp ihop längderna så att mandelmassan är helt inbakade i degen och platta sedan till längderna lätt med en gaffel. Strö på mandelspån.

Grädda i mitten av ugnen i cirka 15-20 minuter. Låt längderna svalna lite innan du skär de till snittar. Pudra på florsocker och servera med grädde eller ät de som de är.

Har du några frågor rörande våra produkter, recept eller annat så svarar vi gärna.

Halloweenkakor

Halloween

Låt barnen klä ut sig, klä upp dig själv, och överraska med läskigt mumsiga godsaker.

Knäckig äppelpaj

Baka med äpple och päron

Skörda från din trädgård eller plocka dem i butik och baka med äpple och päron! Paj är inte det enda du kan baka med äpple och päron, utan frukterna passar i många spännande bakverk och desserter. Smakrik Pärongalette med chèvre och saftiga äppelmunkar är några av de goda recept som vi har samlat här.

Varm choklad

Värmer gott när det är kallt

Här hittar du varianter på te, kaffe och varm choklad. Recept som passar allt ifrån att ta med sig ut i termos, till att avnjuta hemma, morgon, eftermiddag eller kväll.

Äppelcocktail

Festliga drinkar

Upptäck våra läckra recept på festliga drinkar och hitta en favorit för varje smak och tillfälle. Med Svensk Vit Sirap går det snabbt och enkelt att blanda goda drinkar – helt utan att koka sockerlag.

Äppelmos

Älskade äpplen

En av de frukter som är sist ut på sommaren är äpplet – läckert, saftigt och gott. Det går att göra så mycket med det. Vi har både läckra bakrecept med färska äpplen och förslag på hur du kan njuta av dina äpplen längre, som saft, äppelmarmelad eller äpplegelé.

Choklad- och tahinikakor

Gör livet mustigare med Muscovado!

Upptäck skillnaden med Muscovadorörsocker du också! Sockret är fuktigt, finkornigt och har en unikt mustig och fyllig smakton. Ljus muscovado påminner om ljuvlig smörkola och den mörka har en fin ton av lakrits. Går utmärkt att använda i all sorts bakning, matlagning och i dryck. Bara att prova och njuta!