Ingredienser
2 dl saltade pistagenötter
1 dl mandel
5 dl Dansukker Svenskt Strösocker
1 1/2 dl Dansukker Svensk Ljus Sirap
1 1/4 dl vatten
1 krm salt
2 äggvitor
Övrigt
2 msk olja till bakplåtspapper
200 g mörk choklad
Instruktioner
Börja med att hacka nötterna och ställ åt sidan.
Blanda socker, sirap, vatten och salt i en kastrull. Koka utan att röra till 150°C.
Medan sockerlagen kokar, vispa äggvitor till ett fast skum. När sockerlagen når 150°C häll det i jämn stråle ner i äggviteskummet under konstant vispning. Fortsätt vispa när sockerlagen är slut, till en vit och tjock smet som svalnat.
Pensla två bakplåtspapper med olja och strö på nötterna. Fördela smeten på de två bakplåtspapperna och rulla ihop smeten till en rulle med hjälp av bakplåtspappret. Gör likadant med det andra bakplåtspappret. Ställ i kylen 2-3 timmar.
Smält chokladen i ett vattenbad. Skär rullarna till bitar och doppa hälften i dem i chokladen.
Förvara marängfudgen i kylen.
Har du några frågor rörande våra produkter, recept eller annat så svarar vi gärna.

Rabarberdags
Nu skjuter rabarberna i höjden och det är dags att skörda de första mjälla stjälkarna. Rabarberpaj är en klassiker, men det finns en mängd andra läckra användningsområden.

Gör din egen glass
Varför köpa glass om du kan göra den helt själv? Använd Glykossirap som ger glassen en krämig och mjuk konsistens. Här har vi samlat våra bästa glassrecept, men experimentera gärna fram dina egna favoriter!

Försommarfika
Duka upp för en försommarfika i solen! Här har vi samlat våra bästa recept på bakverk och drycker för en härlig eftermiddag på balkongen, i parken eller i trädgården.

Tårtor till vårens fester och firanden
Bjud på en härlig tårta till säsongens firanden så som student, skolavslutning, konfirmation och andra festliga tillfällen. Här hittar du inspirerande tårtor för vårens och sommarens fester!

Goda grillsåser, marinader och rubs
Sätt lite extra piff på grillkvällen med en riktigt god hemmagjord sås som tillbehör. Här hittar du snabbfixade såser för alla tillfällen.

Baka i långpanna
Att baka i långpanna är både enkelt och praktiskt och framför allt blir det ju så mycket av ditt bak. Perfekt om du ska ha kalas eller bjuda på fika på jobbet.