Muscovadoparfait med kolarippel och krokantströssel

Len och ljuvlig parfait med smak av muscovado som toppats med kolaripple och krokantströssel gjort på pekannötter. Kan det bli bättre?

ca 6 portioner

PT1H
PT4H
Glass

ca 1 timme + 4 timmar i frysen

Betyg (6 st)

Sätt betyg

Ingredienser

Kolarippel
2 dl Dansukker Ljust Muscovadorörsocker
3 msk Dansukker Ekologisk Ljus Sirap
30 g smör
2 dl vispgrädde

Krokantströssel
50 g pekannötter
1 dl Dansukker Strösocker
1/2 msk smör

Muscovadoparfait
6 äggulor
1 dl Dansukker Ljust Muscovadorörsocker
1/2 dl Dansukker Glykossirap
6 dl vispgrädde

Instruktioner

Börja med kolarippel. Blanda muscovadorörsocker, sirap och smör i en tjockbottnad kastrull. Låt koka i ca 2 minuter, tills det börjar karamellisera eller tjockna lite.

Häll i grädden lite i taget, försiktigt så det inte skvätter. Koka ytterligare ca 4 minuter. Häll upp i glasskål och ställ i kylen för att bli kall.

Gör sedan krokantströsslet. Hacka pekannötter och ställ åt sidan.

Smält sockret i en tjockbottnad kastrull på medelhög värme utan att röra. Sockermassan ska bli brun. Ta bort från plattan och tillsätt smör. Rör tills smöret smält och tillsätt pekannötterna.

Blanda snabbt ihop och lägg på ett bakplåtspapper. Tryck ut korkantmassan med en kavel så att det blir ett tunt lager. Låt svalna och hacka sedan krokantmassan till strössel.

Gör parfaiten. Vispa äggulor, socker och glykossirap poröst. Vispa grädden i en annan skål. Blanda äggsmeten och grädden.

Häll 1/3 av parfaiten i en form och ringla över kolasås och strö över korkantströssel.  Upprepa 2 gånger och avsluta med kolasås och krokantströssel.

Frys i 4-5 timmar. Ta ut från frysen ca 10-15 minuter innan servering.

Har du några frågor rörande våra produkter, recept eller annat så svarar vi gärna.

Choklad- och tahinikakor

Gör livet mustigare med Muscovado!

Upptäck skillnaden med Muscovadorörsocker du också! Sockret är fuktigt, finkornigt och har en unikt mustig och fyllig smakton. Ljus muscovado påminner om ljuvlig smörkola och den mörka har en fin ton av lakrits. Går utmärkt att använda i all sorts bakning, matlagning och i dryck. Bara att prova och njuta!

Pumparutor med toscatäcke och marängspöken

Kusligt gott till Halloween

Sätt höststämningen med pumparutor toppade med toscatäcke och marängspöken. Här hittar du receptet och fler läskigt mumsiga godsaker.

Äppelkladdkaka

Baka med äpple och päron

Äpple och päron är två av höstens mest uppskattade råvaror och används i allt från enkla pajer till mer festliga desserter. Här hittar du inspiration till bakverk med äpple och päron, oavsett om du vill ta tillvara säsongens skörd eller baka med frukt från butikens hyllor.

Lingonsaft

Läckert med lingon

Visst är det läckert med lingon! Dessutom har bären många användningsområden. Vi använder lingonen bland annat i kakor, till sylt eller varför inte göra lingonsaft? 

Äppelmos

Recept och inspiration med äpplen

Äpplen är en mångsidig frukt som kan användas i allt från bakverk och desserter till drycker, mos och marmelad. Här hittar du inspiration och recept – oavsett om du vill baka något direkt eller ta vara på äpplen och spara till senare.

Chokladbiskvier

Ljuvlig choklad

Mmm! Finns det något godare än en riktigt fyllig och smarrig chokladkaka som får livsandarna att jubla. Som en extra guldkant på tillvaron eller som avslutning på en god måltid.