Ingredienser
Kolarippel
2 dl Dansukker Ljust Muscovadorörsocker
3 msk Dansukker Ekologisk Ljus Sirap
30 g smör
2 dl vispgrädde
Krokantströssel
50 g pekannötter
1 dl Dansukker Strösocker
1/2 msk smör
Muscovadoparfait
6 äggulor
1 dl Dansukker Ljust Muscovadorörsocker
1/2 dl Dansukker Glykossirap
6 dl vispgrädde
Instruktioner
Börja med kolarippel. Blanda muscovadorörsocker, sirap och smör i en tjockbottnad kastrull. Låt koka i ca 2 minuter, tills det börjar karamellisera eller tjockna lite.
Häll i grädden lite i taget, försiktigt så det inte skvätter. Koka ytterligare ca 4 minuter. Häll upp i glasskål och ställ i kylen för att bli kall.
Gör sedan krokantströsslet. Hacka pekannötter och ställ åt sidan.
Smält sockret i en tjockbottnad kastrull på medelhög värme utan att röra. Sockermassan ska bli brun. Ta bort från plattan och tillsätt smör. Rör tills smöret smält och tillsätt pekannötterna.
Blanda snabbt ihop och lägg på ett bakplåtspapper. Tryck ut korkantmassan med en kavel så att det blir ett tunt lager. Låt svalna och hacka sedan krokantmassan till strössel.
Gör parfaiten. Vispa äggulor, socker och glykossirap poröst. Vispa grädden i en annan skål. Blanda äggsmeten och grädden.
Häll 1/3 av parfaiten i en form och ringla över kolasås och strö över korkantströssel. Upprepa 2 gånger och avsluta med kolasås och krokantströssel.
Frys i 4-5 timmar. Ta ut från frysen ca 10-15 minuter innan servering.
Har du några frågor rörande våra produkter, recept eller annat så svarar vi gärna.
Låt oss jamma!
En del syltsocker, två delar bär och några minuter på spisen – sen är du igång. Med Dansukker Syltsocker är det enkelt att experimentera med smaker, hitta nya favoriter och skapa sylt precis som du vill ha den.
Inläggningar och picklade grönsaker
Att lägga in sommarens grönsaker är ett enkelt sätt att ta vara på säsongens smaker och förlänga hållbarheten. Här hittar du inspiration och recept på allt från klassiska inläggningar till picklade och syltade varianter som passar lika bra till vardag som till sommarens middagar.
Björnbärslyx
Lyxa till det med björnbär i sommar! Björnbär passar utmärkt i bakverk, smoothies, sylt och saft. Dessutom är det extra fint att använda som dekoration och garnering. Björnbär mognar under sensommaren och tidig höst.
Plommonsäsong
Plommon är en av våra vanligaste trädgårdsfrukter och är goda att göra desserter och marmelader på. Varför inte göra en härlig plommonmarmelad eller plommonchutney att servera till ostbrickan? Eller testa vår härliga plommonpaj.
Blåbär – skogens bästa bär
Blåbär är väl ändå skogens bästa bär. Blåbärssäsongen brukar ta fart i juli och kan sträcka sig en bit in på hösten. Ta vara på skogens blåbär och använd för att baka paj, göra sylt och kräm.
Baka med sommarens bär
Baka med sommarens bär och bjud på något hembakat till kalaset. En paj eller kaka fylld med fräscha, syrliga bär är perfekt för eftermiddagsfikan. Ta vara på sommarens bär och fira att det är semester!