Muscovadopudding med kanderade nötter

4 portioner Tid: 1 timme + tid att kallna

Betyg (28 st)

Sätt betyg

Ingredienser

Muscovadopudding
5 dl vispgrädde
1 dl mjölk
¾ dl Dansukker Mörkt Muscovadorörsocker
2 tsk Dansukker Vaniljsocker
6 äggulor

Kanderade nötter
2 msk Dansukker Ljus Sirap
1 msk Dansukker Rörsocker Strö
2 krm salt
100 g nötter

Tillbehör
färska bär, t ex hallon, blåbär eller jordgubbar
mynta eller citronmeliss

Instruktioner

En variant på crème brûlée som smakar karamell av muscovadorörsockret.

Gör så här
1. Sätt ugnen på 125°.
2. Koka upp vispgrädde, mjölk, muscovadorörsocker och vaniljsocker i en kastrull, ta av från spisen och blanda i äggulorna en i taget under vispning. Vispa ordentligt tills det tjocknat något.
3. Ställ fyra formar i en ugnslångpanna och fördela vaniljsåsen i formarna. Ställ in långpannan mitt i ugnen och häll varmt vatten runt formarna och grädda cirka 30 minuter tills puddingen stannat. Ta ut och ställ svalt. Höj ugnsvärmen till 175°.
4. Kanderade nötter: Blanda sirap, socker och salt i en kastrull. Rör i nötterna när sockret har smält helt. Häll blandningen på en plåt med bakplåtspapper och rosta dem cirka 15 minuter. Rör om i nötterna efter halva tiden. Ta ut, låt svalna och bryt i bitar.
5. Garnera puddingen med kanderade nötter, färska bär och mynta.

Recept Erika Holmberg, Obbola

Har du några frågor rörande våra produkter, recept eller annat så svarar vi gärna.

Våfflor med sylt och grädde

Fira Våffeldagen

Den 25 mars firar vi Våffeldagen. Och vad passar då bättre än att bjuda på frasiga, nygräddade våfflor med hemmagjord sylt.

Påskens godsaker

Påskens godsaker

Här hittar du både bakverk, godis och desserter för en riktigt glad påskhelg.

Blondies med krusbärsmarmelad

Baka i långpanna

Att baka i långpanna är både enkelt och praktiskt och framför allt blir det ju så mycket av ditt bak. Perfekt om du ska ha kalas eller bjuda på fika på jobbet. 

Snickerskaka

Fredagsmys

Fredag är kanske veckans absolut bästa dag och fredagsmys är det bästa sättet att fira arbetsveckans slut. Ladda upp inför helgen genom att kura ihop i TV-soffan tillsammans med familj, vänner och något särskilt gott. Vi har recepten till din myskväll!

Citronkladdkaka med hallonmousse

Baka med citron och apelsin

Apelsin och citron är smaker som hör vintern till och passar jättebra att baka med. Citrus är uppfriskande och syrligt men passar även bra i kombination med andra smaker som choklad och kola.

Fläder sour

Festliga drinkar

Upptäck våra läckra recept på festliga drinkar och hitta en favorit för varje smak och tillfälle. Med Svensk Vit Sirap går det snabbt och enkelt att blanda goda drinkar – helt utan att koka sockerlag.