Ingredienser
Nötbotten
3 msk (40 g) hasselnötter
3 msk (40 g) valnötter
2 ägg
1 dl Dansukker Farinsocker
75 g smör
1 msk Dansukker Mörk Sirap
1 dl vetemjöl
1/2 tsk salt
75 g mjölkchoklad
Hallonganache
275 g vit choklad
250 g frysta hallon
75 ml grädde
20 g citronsaft
Garnering
färska hallon
ätliga blommor, t ex röd harsyra
Instruktioner
Sätt ugnen på 170°C.
Mixa hasselnötter och valnötter till ett fint nötmjöl. Vispa därefter ihop ägg och farinsocker. Smält smöret och vispa ner i äggsmeten tillsammans med sirapen. Rör ner mjöl, nötmjöl och salt. Hacka chokladen fint och vänd ner i smeten.
Smörj en brödform, cirka 27cm x 20cm. Klä formen med ett bakplåtspapper och häll ner smeten i formen. Baka nötkakan i nedre delen av ugnen i 18-20 min och låt bottnen kallna i formen.
Gör hallonganachen. Hacka vit choklad fint och lägg i en skål. Koka upp hallonen och pressa genom en finmaskig sil. Koka upp hallonsaft, citronsaft och grädde. Häll den varma saftblandningen över chokladen och rör till en jämn smet.
Häll 80 gram av ganachen i en spritspåse och lägg den i kylen. Häll resten av ganachen över nötbottnen som är kvar i brödformen. Ställ kakan i kylskåpet över natten.
Ta ut kakan från kylskåpet och från formen. Skär bort sidorna av kakan och skär bitar i cirka 2,5 cm. Spritsa fem små klickar av ganachen på varje bit och sätt ett halvt hallon på varje klick.
Dekorera med ätliga blommor före servering.
Har du några frågor rörande våra produkter, recept eller annat så svarar vi gärna.
Plommonsäsong
Plommon är en av våra vanligaste trädgårdsfrukter och är goda att göra desserter och marmelader på. Varför inte göra en härlig plommonmarmelad eller plommonchutney att servera till ostbrickan? Eller testa vår härliga plommonpaj.
Inläggningar och picklade grönsaker
Att lägga in sommarens grönsaker är ett enkelt sätt att ta vara på säsongens smaker och förlänga hållbarheten. Här hittar du inspiration och recept på allt från klassiska inläggningar till picklade och syltade varianter som passar lika bra till vardag som till sommarens middagar.
Baka med äpple och päron
Äpple och päron är två av höstens mest uppskattade råvaror och används i allt från enkla pajer till mer festliga desserter. Här hittar du inspiration till bakverk med äpple och päron, oavsett om du vill ta tillvara säsongens skörd eller baka med frukt från butikens hyllor.
Chutney som tillbehör och smaksättare
Chutney är en kryddstark röra som oftast görs av frukt eller grönsaker, socker och kryddor. Den används som tillbehör för att ge både sötma, syra och smak till olika rätter.
Recept och inspiration med äpplen
Äpplen är en mångsidig frukt som kan användas i allt från bakverk och desserter till drycker, mos och marmelad. Här hittar du inspiration och recept – oavsett om du vill baka något direkt eller ta vara på äpplen och spara till senare.
Läckert med lingon
Visst är det läckert med lingon! Dessutom har bären många användningsområden. Vi använder lingonen bland annat i kakor, till sylt eller varför inte göra lingonsaft?