Påsk-Pavlova med citrongrädde och passionsfruktsås

Påsk-Pavlovan är den ultimata desserten efter påskmiddagen. En söt pavlova med syrlig citrongrädde gjord med lemoncurd och passionsfruktsås att ringla över.

6-8 portioner

Betyg (95 st)

Sätt betyg

Ingredienser

4 äggvitor
2 1/2 dl Dansukker Strösocker
1 msk maizenamjöl
1 tsk vitvinsvinäger

Fyllning
1/2+2 dl vispgrädde
3 dl lemoncurd (se recept)

Sås
4 passionsfrukter
1 dl vatten
1 tsk färskpressad citronsaft
3 msk Dansukker Gelésocker Multi

Garnering
Aprikoser

Instruktioner

Vispa äggvitorna till fast skum med elvisp. Tillsätt hälften av sockret under fortsatt vispning på hög hastighet. Tillsätt resterande socker och vispa i ytterligare 5 minuter. Blanda i maizenamjöl och vinäger. Bred ut smeten till en cirkel, cirka 30 cm i diameter, på ett smort och mjölat bakplåtspapper. Dra upp sidorna något med hjälp av en slickepott så att det blir en krater. Grädda mitt i ugnen i 150 °C i 75 minuter. Stäng av ugnsvärmen och låt kakan stå kvar tills den är kall.

Rör ut lemoncurden i en halv deciliter grädde. Resten av grädden vispas till fast skum. Vänd ner lemoncurdblandningen i den vispade grädden. Fyll Pavlovan med lemoncurd-grädden. Lägg på aprikoserna.

Dela och skrapa ur kärnorna ur passionsfrukterna. Blanda samtliga ingredienser till såsen i en kastrull och koka i en halv minut. Låt svalna. Ringla över såsen och servera direkt.

Har du några frågor rörande våra produkter, recept eller annat så svarar vi gärna.

Grillmarinader

Goda grillsåser, marinader och rubs

Sätt lite extra piff på grillkvällen med en riktigt god hemmagjord sås som tillbehör. Här hittar du snabbfixade såser för alla tillfällen.

Sachertårta

Ljuvlig choklad

Mmm! Finns det något godare än en riktigt fyllig och smarrig chokladkaka som får livsandarna att jubla. Som en extra guldkant på tillvaron eller som avslutning på en god måltid.

Blondies med krusbärsmarmelad

Baka i långpanna

Att baka i långpanna är både enkelt och praktiskt och framför allt blir det ju så mycket av ditt bak. Perfekt om du ska ha kalas eller bjuda på fika på jobbet. 

Tarte med citronpannacotta och mascarpone

Fräsch tarte med citronpannacotta

Perfekt att bjuda på i vår, passar lika bra till fest som till fika. Med Gelésocker Multi går det snabbt och enkelt att göra pannacottan till fyllningen. Ett recept som är lätt att ta till när du vill bjuda på något extra.

Fläder sour

Festliga drinkar

Upptäck våra läckra recept på festliga drinkar och hitta en favorit för varje smak och tillfälle. Med Svensk Vit Sirap går det snabbt och enkelt att blanda goda drinkar – helt utan att koka sockerlag.

Mandelkaka med rabarber

Rabarberdags

Nu skjuter rabarberna i höjden och det är dags att skörda de första mjälla stjälkarna. Rabarberpaj är en klassiker, men det finns en mängd andra läckra användningsområden.