Ingredienser
Hallonbotten
4 ägg
4 dl Dansukker Svenskt Strösocker
1 dl hallon, ca 100 g
4 dl vetemjöl
2 tsk bakpulver
1 tsk Dansukker Vaniljsocker
Citronkräm
200 g vit choklad
250 g smör, rumstempererat
3 1/2-4 dl Dansukker Florsocker
300 g färskost
skalet av 1-2 citroner, gärna obesprutade
Glasyr med valfri smaksättning
saften av 3 passionsfrukter eller
2-3 msk färskpressad citronsaft eller
150 g mango, tinad och mixad
4-5 dl Dansukker Florsocker
gul karamellfärg
Dekoration
vit choklad, hyvlad
påskägg
ätbara blommor
Instruktioner
Börja med hallonbottnarna. Sätt ugnen 175 °C.
Vispa ägg och socker vitt och pösigt några minuter. Häll hallonen genom en finmaskig sil och tillsätt saften i ägg- och sockerblandningen.
Blanda vetemjöl, bakpulver och vaniljsocker i en bunke och vänd ned i smeten.
Häll smeten i 2 smörade löstagbara formar, 16-18 cm i diametern. Grädda bottnarna i nedre delen av ugnen i cirka 20-25 minuter. Låt bottnarna svalna på galler.
Gör citronkrämen. Smält vit choklad över ett vattenbad. Låt svalna.
Vispa upp smör och tillsätt den avsvalnade chokladen. Vispa samman florsocker och färskost i en separat skål. Tillsätt smörblandningen.
Riv ner citronskal och ställ krämen kallt.
Skär varje botten till två bottnar och lägg den ena på ett tårtfat. Stryk på ett lager citronkräm och lägg på nästa botten. Stryk på ett lager citronkräm och upprepa. Lägg på översta botten och stryk på ett tunt lager citronkräm över hela tårtan. Ställ i kylen cirka 30 minuter för att stelna.
Ta ut från kylen och stryk på ett sista lager citronkräm över hela tårtan och jämna ut. Ställ i kylen ytterligare cirka 30 minuter för att stelna.
Gör under tiden glasyren. Blanda ihop florsocker och valfri smaksättning, den ska vara tjock nog för att stanna kvar på toppen av tårtan. Tillsätt gul karamellfärg för extra färg.
Häll glasyren i en kanna eller sprits och häll den försiktigt på toppen av tårtan. Låt glasyren rinna ner över kanterna. Låt stelna.
Hyvla vit choklad och lägg som ett bo i mitten av tårtan, placera några godisägg uppe på. Dekorera resten av tårtan med godisägg och strö över ätbara blommor.
Har du några frågor rörande våra produkter, recept eller annat så svarar vi gärna.
Plommonsäsong
Plommon är en av våra vanligaste trädgårdsfrukter och är goda att göra desserter och marmelader på. Varför inte göra en härlig plommonmarmelad eller plommonchutney att servera till ostbrickan? Eller testa vår härliga plommonpaj.
Inläggningar och picklade grönsaker
Att lägga in sommarens grönsaker är ett enkelt sätt att ta vara på säsongens smaker och förlänga hållbarheten. Här hittar du inspiration och recept på allt från klassiska inläggningar till picklade och syltade varianter som passar lika bra till vardag som till sommarens middagar.
Baka med äpple och päron
Äpple och päron är två av höstens mest uppskattade råvaror och används i allt från enkla pajer till mer festliga desserter. Här hittar du inspiration till bakverk med äpple och päron, oavsett om du vill ta tillvara säsongens skörd eller baka med frukt från butikens hyllor.
Chutney som tillbehör och smaksättare
Chutney är en kryddstark röra som oftast görs av frukt eller grönsaker, socker och kryddor. Den används som tillbehör för att ge både sötma, syra och smak till olika rätter.
Recept och inspiration med äpplen
Äpplen är en mångsidig frukt som kan användas i allt från bakverk och desserter till drycker, mos och marmelad. Här hittar du inspiration och recept – oavsett om du vill baka något direkt eller ta vara på äpplen och spara till senare.
Läckert med lingon
Visst är det läckert med lingon! Dessutom har bären många användningsområden. Vi använder lingonen bland annat i kakor, till sylt eller varför inte göra lingonsaft?