Pannacottarutor med hallon

När du blir sugen på något riktigt lättlagat och gott, det behövs ingen ugn.

8-10 portioner

Betyg (41 st)

Sätt betyg

Ingredienser

Botten
200 g digestivekex
2 dl cornflakes
1 tsk Dansukker Vaniljsocker
125 g smör eller margarin
200 g ljus choklad

Fyllning
1 liter hallon
1 liter vispgrädde
1/2 dl apelsinjuicekoncentrat
2 1/2 dl Dansukker Gelésocker Multi

Garnering
myntablad

Instruktioner

Klä en form, 20 x 30 cm med plastfilm. Krossa kexen och blanda dem i en skål tillsammans med cornflakes och vaniljsocker. Smält matfettet och häll i skålen. Blanda noga innan blandningen trycks ut i formen. Ställ i kylskåp.

Smält chokladen över vattenbad eller på svag effekt i mikro. Pensla chokladen över bottnen. När chokladen stelnat strös hallon över. Koka upp grädde, apelsinjuicekoncentrat och gelésocker och låt koka i en halv minut. Låt svalna något innan det hälls över hallonen. Ställ i kylskåp.

Skär i rutor. Garnera med myntablad. God både som dessert eller som kaka till kaffet.

Har du några frågor rörande våra produkter, recept eller annat så svarar vi gärna.

Plommongalette med mandelspån

Plommonsäsong

Plommon är en av våra vanligaste trädgårdsfrukter och är goda att göra desserter och marmelader på. Varför inte göra en härlig plommonmarmelad eller plommonchutney att servera till ostbrickan? Eller testa vår härliga plommonpaj.

Vitlöksgurka

Inläggningar och picklade grönsaker

Att lägga in sommarens grönsaker är ett enkelt sätt att ta vara på säsongens smaker och förlänga hållbarheten. Här hittar du inspiration och recept på allt från klassiska inläggningar till picklade och syltade varianter som passar lika bra till vardag som till sommarens middagar.

Äppelkladdkaka

Baka med äpple och päron

Äpple och päron är två av höstens mest uppskattade råvaror och används i allt från enkla pajer till mer festliga desserter. Här hittar du inspiration till bakverk med äpple och päron, oavsett om du vill ta tillvara säsongens skörd eller baka med frukt från butikens hyllor.

Sommarchutney

Chutney som tillbehör och smaksättare

Chutney är en kryddstark röra som oftast görs av frukt eller grönsaker, socker och kryddor. Den används som tillbehör för att ge både sötma, syra och smak till olika rätter.

Äppelmos

Recept och inspiration med äpplen

Äpplen är en mångsidig frukt som kan användas i allt från bakverk och desserter till drycker, mos och marmelad. Här hittar du inspiration och recept – oavsett om du vill baka något direkt eller ta vara på äpplen och spara till senare.

Lingonsaft

Läckert med lingon

Visst är det läckert med lingon! Dessutom har bären många användningsområden. Vi använder lingonen bland annat i kakor, till sylt eller varför inte göra lingonsaft?