Ingredienser
Syrénsocker
1 st citron, bara zest
5 klasar syrénblommor
5 1/2 dl ekologiskt rörsocker fairtrade
1 vaniljstång
Syréntårtbottnar
3 st ägg
125 g syrénsocker
1 1/4 dl potatismjöl
1 1/4 dl vetemjöl
1 tsk bakpulver
Syréncurd
120 g (2 st) citronjuice + zest
120g syrénsocker
2 st ägg
Tärnad rabarber
2 st rabarberstänger
2 1/4 dl ekologiskt rörsocker fairtrade
Till montering
3 dl vispgrädde, lättvispad
färska smultron
syrénblommor, ätbara blommor och blad
svenska flaggor
Instruktioner
1. Börja med syrénsockret. Mixa samman allt i en matberedare. Förvara i lufttät burk i frysen.
2. Gör tårtbottnarna. Förbered en springform (5cm hög och 20cm i diameter) och sätt ugnen på 190 grader.
3. Värm ägg och syrénsocker till 55–60 grader så att du känner att sockerkristallerna smält mellan fingrarna.
4. Vispa i en mixer eller med en elvisp cirka 3 minuter på max därefter ytterligare 10-15 minuter på medelhög hastighet.
5. Sikta och vänd försiktigt ner de torra ingredienserna och blanda tills du inte ser några klumpar. Häll smeten i formen och baka i mitten på ugnen i cirka 20 minuter, testa med provsticka så att den är klar. Öppna inte ugnsluckan under bakningen!
6. Ta ut och låt svalna i cirka 10 min, vänd sedan anslagen upp och ned på en ny kall plåt med bakplåtspapper. Låt svalna helt och hållet. Lossa från ringen genom att skära ut den med en vass liten kniv. Om du bakar bottnarna i förväg, så håller de formen bättre om du spar dem i formen men plastar dem ordentligt.
7. Gör sedan syréncurden. Värm citronjuice, zest, syrénsocker och ägg till 84 grader. Stavmixa och sila av. Kontaktplasta och låt svalna i kyl i cirka 2 timmar.
8. Förbered rabarbern. Skala rabarbern och tärna i 5 mm tärningar. Lägg i en bunke tillsammans med socker. Låt stå i cirka 30 minuter. Häll av vätskan som bildas.
9. Dela syrénkakan i tre jämntjocka skivor.
10. Placera en botten centrerat på ett tårtfat och täck hela ytan med syréncurd och strö över tärnad rabarber.
11. Lägg på nästa skiva och repetera.
12. Lägg på den sista och toppa med lättvispad grädde, färska smultron och ätbara blommor och svenska flaggor.
Recept: Tea Malmegård
Foto: Raphael Gagliano
Har du några frågor rörande våra produkter, recept eller annat så svarar vi gärna.
Gör livet mustigare med Muscovado!
Upptäck skillnaden med Muscovadorörsocker du också! Sockret är fuktigt, finkornigt och har en unikt mustig och fyllig smakton. Ljus muscovado påminner om ljuvlig smörkola och den mörka har en fin ton av lakrits. Går utmärkt att använda i all sorts bakning, matlagning och i dryck. Bara att prova och njuta!
Kusligt gott till Halloween
Sätt höststämningen med pumparutor toppade med toscatäcke och marängspöken. Här hittar du receptet och fler läskigt mumsiga godsaker.
Baka med äpple och päron
Äpple och päron är två av höstens mest uppskattade råvaror och används i allt från enkla pajer till mer festliga desserter. Här hittar du inspiration till bakverk med äpple och päron, oavsett om du vill ta tillvara säsongens skörd eller baka med frukt från butikens hyllor.
Läckert med lingon
Visst är det läckert med lingon! Dessutom har bären många användningsområden. Vi använder lingonen bland annat i kakor, till sylt eller varför inte göra lingonsaft?
Recept och inspiration med äpplen
Äpplen är en mångsidig frukt som kan användas i allt från bakverk och desserter till drycker, mos och marmelad. Här hittar du inspiration och recept – oavsett om du vill baka något direkt eller ta vara på äpplen och spara till senare.
Ljuvlig choklad
Mmm! Finns det något godare än en riktigt fyllig och smarrig chokladkaka som får livsandarna att jubla. Som en extra guldkant på tillvaron eller som avslutning på en god måltid.