Veganska havremjölksbullar med cashewnötter

Här blir det goda bullar med ingredienser från enbart växtriket. Vi har valt havremjölk men visst går det bra med annan vätska – även vatten fungerar fint. Fyllningen med rostade, mixade cashewnötter är en riktig hit.

18 – 20 st

Betyg (40 st)

Sätt betyg

Ingredienser

Vetedeg
75 g mjölkfritt margarin, rumsvarmt
6 1/2 - 7 dl, ca 400 g vetemjöl
1/2 dl, ca 45 g Dansukker Rörsocker
2 krm salt
1/2 pkt, 25 g jäst
2 1/2 dl havremjölk

Fyllning
100 g rostade cashewnötter, mixade
75 g mjölkfritt margarin, rumsvarmt
2-3 msk, ca 35 g Dansukker Rörsocker
1-2 tsk Dansukker Vaniljsocker

Pensling
Havremjölk eller olja

Garnering
Hackade cashewnötter och pistagenötter

Instruktioner

Skär smöret i skivor eller klicka ner det i köksmaskinens skål eller i en degbunke.

Tillsätt mjölet (spara ca 1/2 dl till utbakningen) tillsammans med socker, salt och smulad jäst. Häll på havremjölk.

Arbeta degen kraftigt (5-10 minuter) till en slät och smidig deg. Låt jäsa under plast minst 30 minuter.

Gör fyllningen under tiden. Rosta nötterna i torr stekpanna. Låt svalna och kör dem sedan i mixer (eller hacka rikligt fint). Vispa samman nötterna med margarin, socker och vaniljsocker.

Ta upp degen på mjölat bakbord och knåda lätt. Kavla till en rektangel 25 x 50 cm. Bred på fyllningen. Rulla samman degen till en fast rulle och skär den i ca 2 cm bitar. Lägg glest på bakpappersklädd plåt eller i bullformar. Låt jäsa under bakduk ca 30 minuter. Sätt ugnen på 250°.

Pensla bullarna med havremjölk eller olja och strö över hackade nötter. Grädda mitt i ugnen 6-8 minuter. Låt svalna på galler under bakduk.

Ur boken Bara Bullar – en bakläxa, Hembakningsrådet.
Foto: Øyvind Lund

Har du några frågor rörande våra produkter, recept eller annat så svarar vi gärna.

Våfflor med sylt och grädde

Fira Våffeldagen

Den 25 mars firar vi Våffeldagen. Och vad passar då bättre än att bjuda på frasiga, nygräddade våfflor med hemmagjord sylt.

Påskens godsaker

Påskens godsaker

Här hittar du både bakverk, godis och desserter för en riktigt glad påskhelg.

Blondies med krusbärsmarmelad

Baka i långpanna

Att baka i långpanna är både enkelt och praktiskt och framför allt blir det ju så mycket av ditt bak. Perfekt om du ska ha kalas eller bjuda på fika på jobbet. 

Snickerskaka

Fredagsmys

Fredag är kanske veckans absolut bästa dag och fredagsmys är det bästa sättet att fira arbetsveckans slut. Ladda upp inför helgen genom att kura ihop i TV-soffan tillsammans med familj, vänner och något särskilt gott. Vi har recepten till din myskväll!

Citronkladdkaka med hallonmousse

Baka med citron och apelsin

Apelsin och citron är smaker som hör vintern till och passar jättebra att baka med. Citrus är uppfriskande och syrligt men passar även bra i kombination med andra smaker som choklad och kola.

Fläder sour

Festliga drinkar

Upptäck våra läckra recept på festliga drinkar och hitta en favorit för varje smak och tillfälle. Med Svensk Vit Sirap går det snabbt och enkelt att blanda goda drinkar – helt utan att koka sockerlag.