Mandelmasseformar fyllda med nougat och nötkola

cirka 25 stycken

PT10M
Betyg (64 st)

Sätt betyg

Ingredienser

150 g sötmandel
2 1/2 dl Dansukker Florsocker
1 äggvita

Fyllning
100 g mjuk nougat

Kola
200 g valfria nötter
1 dl vispgrädde
1/2 dl Dansukker Ljus Sirap
1/2 dl Dansukker Ekologiskt Rörsocker Fairtrade

Instruktioner

Skålla, skala och mal mandeln. Blanda samman den malda mandeln med florsockret och äggvitan till en fast deg. Tryck ut degen i små folieformar som sätt spå en plåt.

Grädda mitt i ugnen i 175 °C i cirka 12 minuter. Skär under tiden nougaten i lika många bitar som formarna är. Lägg en nougat bit i varje form direkt de kommer ut ur ugnen.

Blanda samman grädde, sirap och socker i en gryta och sjud tills smeten är fast. Rör om då och då. Blanda nötterna i kolan och fördela därefter nötkolan i formarna. Förvaras svalt.

Har du några frågor rörande våra produkter, recept eller annat så svarar vi gärna.

Clementinmarmelad

Citrusmarmelader

Finns det något godare än att börja morgonen med hemlagad marmelad på smörgåsen. Låt säsongens citrusfrukter inspirera dig. Använder du dessutom vårt Syltsocker gör du din egen marmelad på några minuter.

Kaffetoddy

Värmer gott när det är kallt

Här hittar du varianter på te, kaffe och varm choklad. Recept som passar allt ifrån att ta med sig ut i termos, till att avnjuta hemma, morgon, eftermiddag eller kväll.

Nötter i sirap

Ta hand om det goda

Att ta hand om sådant som blir över är inte bara bra för miljön, det kan bli riktiga godbitar! Så släng inte fruktskalen, grötresterna eller nötterna som aldrig knäcktes. Ta hand om det goda!

Kardemummabullesemla

Läckra semlor

Njut av en klassisk semla med fluffig grädde och krämig mandelmassa, en variant med kardemummabulle eller varför inte som semmelkladdkaka.

Citronkladdkaka med hallonmousse

Baka med citron och apelsin

Apelsin och citron är smaker som hör vintern till och passar jättebra att baka med. Citrus är uppfriskande och syrligt men passar även bra i kombination med andra smaker som choklad och kola.

Krabbelurer doppade i socker

Pannkakor

Pannkakor är perfekta som mellanmål, utflyktsmat, brunch eller efterrätt – och så är de lätta att variera med olika goda tillbehör.