Ingredienser
100 g smör
2 dl vispgrädde
2 msk Dansukker Glykos Sirap
1 dl Dansukker Vit Sirap
3 dl Dansukker Strösocker
0,5 g saffran
Instruktioner
Smält smöret och låt det brynas tills att det slutar låta i kastrullen, börjar få en gyllene färg och börjar lukta nötigt. Passa noga så det inte bränns. Ta av kastrullen från spisen, ställ träna på en kall, fuktig disktrasa för att undvika att det bränns i botten. Tillsätt resterande ingredienser och blanda.
Ställ tillbaka kastrullen på spisen och låt kola koka på medelvärme upp till 125 grader. Använd en digitaltermometer för att hålla koll på temperaturen.
Använd gjutbalkar eller täck en ugnsform/långpanna i storlek 20x30 cm med bakplåtspapper (för att få pappret att passa formen- knyckla ihop det och fukta innan det läge i formen). Häll upp kolasmeten och låt den stelna i rumstemperatur.
Skär eller klipp den i bitar och rulla in dem i smörgåspapper - klart att njuta!
- Recept Malin Sahlberg - Fredagskakan
Har du några frågor rörande våra produkter, recept eller annat så svarar vi gärna.

Baka med sommarens bär
Baka med sommarens bär och bjud på något hembakat till kalaset.

Magiskt god Morotsbulle med frosting
Elsa Billgren och Sofia Wood har tagit fram ett helt nytt bakverk som är härligt saftigt, goffigt, kryddigt och alldeles underbart. Ett recept du inte vill missa!

Himmelska hallon
Våra himmelska hallon är med sin söta smak perfekt till bakverk och desserter.

Gör din egen glass
Här har vi samlat våra bästa glassrecept, men experimentera gärna fram dina egna favoriter!

Syltskolan
I vår Syltskola hittar du alla tips om hur du kokar sylt, frågor och svar och recept.

Sommardesserter
När det är varmt är det extra gott att bjuda på en sötsyrlig och fräsch sommardessert som avslutning på grillkvällen eller sommarfesten.