Glögg
och godsaker

Att bjuda på glöggmingel är ett enkelt sätt att samla vänner inför julen. Vi har plockat fram några goda recept som kan ge dig lite inspiration till dryck och tilltugg.

Friterade ostbollar

Clementinmarmelad

Fikon- och äppelmarmelad

Apelsin- och aprikosmarmelad

Saffransbounty

Chokladfudge med flingsalt

Saffranscones

Björnbärscurd

Solrosknäck

Glögg Sour

Polkafudge

Vintersaga

Pepparkaksnittar med parmesan och flingsalt

Päronmarmelad med saffran och chili

Focaccia

Glögg

Vit glögg

Varm apelsin- äppelpunsch

Frasgodis

Gräddkola

Glöggtryffel

Arompepparkakor

Glutenfria tunna pepparkakor

Kryddig äpple- och valnötskaka

Saffransgifflar

Madeleinekakor

Chokladdoppade maränger

Vanliga frågor om glöggmingel

Till glöggmingel passar små munsbitar som saffranscookies, nötiga biskvier, pepparkakstryfflar och mjuka pepparkaksrutor – gärna med kryddor som matchar glöggens aromer.

Smält choklad med grädde och smaksätt med reducerad glögg. Låt smeten stelna i kylen och rulla till kulor. Avsluta med kakao, florsocker eller hackade nötter.

Vit glögg gifter sig fint med lättare smaker som citronkaka, mandelskorpor, saffransbiscotti eller färska fikon med ädelost.

Russin och mandel är klassiska tillbehör som tillför sötma och textur – en tradition med rötter i äldre svensk glöggkultur.

Kryddiga smaker i glöggen lyfts av nötter, torkad frukt, mörk choklad, saffran och apelsin. Sältan i ost är också en fin kontrast.

Blanda smaker som kanel, ingefära, apelsin eller mandel i klassiskt godis som tryffel, kola, ischoklad eller knäck – enkelt, juligt och perfekt till glögg.

Glögg kan värmas upp flera gånger, men bör aldrig kokas. Värm försiktigt och förvara rester i kyl om du inte dricker upp allt på en gång.

Har du några frågor rörande våra produkter, recept eller annat så svarar vi gärna.

Clementinmarmelad

Citrusmarmelader

Finns det något godare än att börja morgonen med hemlagad marmelad på smörgåsen. Låt säsongens citrusfrukter inspirera dig. Använder du dessutom vårt Syltsocker gör du din egen marmelad på några minuter.

Kaffetoddy

Värmer gott när det är kallt

Här hittar du varianter på te, kaffe och varm choklad. Recept som passar allt ifrån att ta med sig ut i termos, till att avnjuta hemma, morgon, eftermiddag eller kväll.

Nötter i sirap

Ta hand om det goda

Att ta hand om sådant som blir över är inte bara bra för miljön, det kan bli riktiga godbitar! Så släng inte fruktskalen, grötresterna eller nötterna som aldrig knäcktes. Ta hand om det goda!

Kardemummabullesemla

Läckra semlor

Njut av en klassisk semla med fluffig grädde och krämig mandelmassa, en variant med kardemummabulle eller varför inte som semmelkladdkaka.

Citronkladdkaka med hallonmousse

Baka med citron och apelsin

Apelsin och citron är smaker som hör vintern till och passar jättebra att baka med. Citrus är uppfriskande och syrligt men passar även bra i kombination med andra smaker som choklad och kola.

Krabbelurer doppade i socker

Pannkakor

Pannkakor är perfekta som mellanmål, utflyktsmat, brunch eller efterrätt – och så är de lätta att variera med olika goda tillbehör.